«Ақмола облысы білім басқармасының Зеренді ауданы бойынша білім бөлімі Қызылтаң ауылының жалпы орта білім беретін мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение «Общеобразовательная школа села Кызылтан отдела образования по Зерендинскому району управления образования Акмолинской области»

СоцСети

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

7-сыныпта физикадан ашық сабақ

06.12.2022

 

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Күш

 

Бөлімі:

Тығыздық

Педагогтің аты-жөні:

Серкенова Гулдана Болатхановна

Күні:

23.11.2022

Сыныбы:7

Қатысушылар саны:   8                Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Күш

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.2.2 – күнделікті өмірден күштердің әрекет етуіне мысалдар келтіру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады:  инерция құбылысын және  күш ұғымын түсінеді;                                                                         Көптеген оқуышылар істей алады: Инерция құбылысын және  күш ұғымына мысалдар келтіре алады, күштің белгіленуін, өлшем бірлігін біледі.                                                        Кейбір оқушылар істей алады: Күш әсерлерінің әр түрлі факторларға тәуелділігін талдай алады.(бағытына, қандай нүктеге түсірілетіндігіне, жылдамдықтың өзгеруіне)

Бағалау критерийлері

 

  • Инерция құбылысын мысалдар арқылы аша алады;
  • Инерцияның анықтамасын біледі;
  • Күштің анықтамасын, белгіленуін, өлшем бірлігін біледі;
  • Күштің әсер ету бағытын ажырата алады;

Практикада күштің әрекет етуіне мысалдар келтіре алады.

Құндылықтарға баулу

 

Жалпыға бірдей еңбек қоғамында еңбек және шығармашылық ынтымақтастықты өмір бойы білім алуға бағыттау.

 

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

 

5 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

«Миға шабуыл» әдісі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

10 мин.

«Жариялау» әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

Ынтымақтастықты қалыптастыру, оқушылардың сенімділігін арттыру.

- психологиялық дайындық (Күн шуағы)

 

 

 

 

 

 

Топқа бөлу:

І топ: Қозғалыс

ІІ топ : Траектория

«Өз сынарың табу» әдісі.Суреттер  беріледі,сол арқылы көліктің бір түрін құрастыру.

 

 

Үй тапсырмасын тексеру

«Миға шабуыл» әдісі.

Оқушылардан сұрақтарға қимылмен жауап берулерін сұрау:

-          Бәріміз автобус ішінде отырмыз. Автобус орнынан жұлқына тартылып қалды, тепе-теңдік бұзылды. Сонда қалай қимылдаймыз? Қай жаққа қисайдық? Артқа

-          Ұзын жолмен автобус зулап келеді. Ол бірқалыпты қозғалады. Кенет тежелді. Қалай қимылдаймыз? Қай жаққа қисайдық? Алға

-          Бірқалыпты келе жатқан автобус оңға қарай тез бұрылды, қалай қимылдаймыз? Солға

-          Бірқалыпты келе жатқан автобус солға қарай тез бұрылды, қай жаққа құлауымыз мүмкін? Оңға

 

 

 

Білу және түсіну

Берілген мәтіндерді балалар оқып алады.

 «Жариялау» әдісі арқылы топтар өз мәтіндерін қорғайды

 

1-топ .Мәтін

Күш – дененің немесе оның бөліктерінің жылдамдығын өзгертетін себеп болып табылады.Ағылшынның ұлы физик- ғалымы Исаак  Ньютон күш ұғымына мынадай анықтама берді: «Түсірілген күш дененің тыныштық күйін немесе бірқалыпты қозғалысын өзгертуге жасаған әрекет болып табылады»

  «Білегі күшті бірді жығады,

білімі күшті мыңды жығады».

«Көптің күші – бірлікте».

 Күш – денелердің өзара әрекеттесуін сипаттайтын шама.

Әртүрлі денеге әртүрлі күш түсіреміз.Мысалға  “ Арқан тарту ойыны”

Демек, күштің сан мән көп те, аз да болуы мүмкін.

 

ІІ топ. Мәтін

Күш сандық мәнімен және бағытымен сипатталатын физикалық шама болып табылады.

Күшті Ғ әрпімен  белгілейміз.

 

 

 

SІ жүйесінде күш бірлігіне ньютон (Н) алынған. 1Н – тыныштық күйіндегі массасы 1 кг денеге 1 с ішінде 1 м/с жылдамдық беретін күш. Бұдан үлкен күш бірлігі – килоньютон (кН) да қолданылады. 1кН = 1000 Н.

 

«Жақсы тілек- жан жылуы» оқушылар бір-бірлеріне тілектер айтып, жақсы көңіл күймен сабақты бастайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Әрбір топ берілген сұрақ бойынша  өз позициясын жариялайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топта оқушылар мәтінді оқып, шығып, толық өздері түсініп алады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор

-Физикалық шама ұғымын түсінеді.

-Физикалық шамаларды өлшеуге арналған  аспап түрлерімен танысады.

-Аспаптармен жұмыс жасай алады.

Жалпы балл-3

 

Кағаздан жасалған сурет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Бес жұлдыз» әдісімен мадақтау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық мәтін

 

Постер

Маркер

 

 

 

 

 

 

 

 

«Жапондық» бағалау әдісі.

 

 

Сабақтың соңы.

 5 мин

Жеке жұмыс. 

Практикалық тапсырма

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Ойлан, жұптас,

бөліс» әдісі

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

Рефлекция

 

 

Кері байланыс

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау

 

 

Үй тапсырмасы

Топ оқушыларына сұрақтар жазылып таратылады. « Көрсет және әңгімеле» әдісі. Әр оқушы өз жауабын жазуға/салуға мүмкіндігі болатындай және оны тез арада сізге (сыныптастарына) көрсететіндей етіп, шағын маркер тақтасын қолданыңыз.

І топтың тапсырмасы:

1.Күш дегеніміз не?

2.Күш қандай шама?

3. Неліктен жүргізуші тежелген кезде автомобильдің артқы қызыл жарығын жағады. Түсіндіріңіз.

4. Күшті килоНьютонмен өрнекте:

12500Н,500Н,10Н,0,5Н

ІІ топтың тапсырмасы:

1.Күштің өлшем бірлігі?

2.Күш бірлігі кімнің құрметіне аталған?

3. Егер велосипедті тежеп және оны тез тоқтатса, велосипедшіге не болады?

4.Ньютонмен өрнекте:2,5МН,12кН,340мН.

Есептер шығару.Тақтамен жұмыс

1 – есеп: Көлемі 0,012 м3 ыдыс сумен толтырылған. Судың тығыздығы 1000 кг/м3. ыдыстағы судың массасы қандай?

2 – есеп: Ыдыста массасы 200 гр су бар. Судың тығыздығы 1000 кг/м3. Ыдыстың көлемін анықта.

3 – есеп: Массасы 2 кг, ал көлемі 100 см3 металдың тығыздығы қандай?

«Ауызша эксперимент.» әдісі.

«Қалайша қағазды тез  аламыз?»
Ұзын парақ қағаздың үстінде суы бар ыдыс тұр. Ыдысты орнынан жылжытпай қалайша қағазды алуға болады?
Жауабы: Қағаз парағының бір жақ шетінен ұстап, жылдам тартып қалу керек. Инерцияның әсерінен ыдыс пен оның ішіндегі су жылдамдық алып үлгермейді, яғни қозғалысқа түсіп үлгермейді.

Дескрипторы:

  • Инерция әсерінен кейбір денелердің жылдамдық алып үлгермейтінін біледі.
  • Күнделікті өмірден инерцияға байланысты мысалдарды түсінеді.

 

 

Кері байланыс « бутерброд» Кері байланыс әртүрлі тәсілдермен берілуі мүмкін. Кері байланыс «бутерброды» дегеніміз бұл: i) бірінші жағымды түсініктеме беріп, кейін сындарлы сын айтып, соңынан тағы да жағымды пікір білдіру; ii) Жағдаяттық мәлімдеме – Маған ұнады ......, себебі ..... Енді/келесі жолы .....

 

Оқушылар кестені толтырады.

 

Дескриптор
 

Топ оқушылары ақылдаса отырып, жауап береді

Әр топтың жауабын қалған топтың оқушылары «Бас бармақ» әдісімен бағалап отырады

Жалпы балл-3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл

 

Дк экран

Дәптер,маркелер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Мадақтау» әдісі арқылы бағалау.

 

 

 

Стикерлер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотров: 315


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст